راه‌اندازی اتحادیه جهانی هوش مصنوعی آی‌بی‌ام ومتا!

راه‌اندازی اتحادیه جهانی هوش مصنوعی آی‌بی‌ام ومتا!

آی‌بی‌ام و متا از راه‌اندازی یک اتحاد بین‌المللی هوش مصنوعی متشکل از توسعه‌دهندگان، محققان و پذیرندگان از سراسر صنعت و جهان برای پیشبرد استفاده از هوش مصنوعی به شیوه‌ای باز، ایمن و مسئولانه خبر داده‌اند. بیش از ۵۰ عضو و همکار در سراسر جهان به این تلاش پیوسته اند.

به گزارش یابش و به نقل از کمپس تکنولوژی، طبق بیانیه IBM، «در حالی که بسیاری از شرکت‌ها، استارت‌آپ‌ها، محققان، دولت‌ها و دیگران وجود دارند که متعهد به علم باز و فناوری‌های باز هستند و می‌خواهند در موج جدید نوآوری هوش مصنوعی شرکت کنند، همکاری بیشتر و اشتراک‌گذاری اطلاعات به جامعه سریعتر و فراگیرتر باعث نوآوری می‌شود و خطرات خاص را شناسایی می کند و قبل از عرضه یک محصول در جهان آن خطرات را کاهش می دهد.»

هدف این اتحادیه تضمین «دقت علمی، اعتماد، ایمنی، امنیت، تنوع و رقابت اقتصادی» با تجمیع منابع برای «بررسی نگرانی‌های ایمنی و در عین حال فراهم کردن بستری برای اشتراک‌گذاری و توسعه راه‌حل‌هایی متناسب با نیازهای محققان، توسعه‌دهندگان، و پذیرندگان در سراسر جهان است.»

صفحه اصلی وبسایت اتحادیه جهانی هوش مصنوعی اشاره می‌کند که اعضا و همکاران آن‌ها، بودجه‌ی تحقیق و توسعه‌ای به ارزش ۸۰ میلیارد دلار، ۴۰۰،۰۰۰ دانشجوی تحت حمایت مؤسسات آموزشی و ۱۰۰،۰۰۰ عضو تیم را ارائه می دهند.

ائتلاف با تشکیل گروه‌های کاری مبتنی بر اعضا، ایجاد هیئت مدیره و کمیته نظارت فنی و کار با ابتکارات موجود از سوی دولت‌ها، سازمان‌های غیرانتفاعی و جامعه مدنی آغاز خواهد شد.

اهداف اتحادیه عبارتند از:

  • توسعه و استقرار معیارها و استانداردهای ارزیابی، ابزارها و سایر منابع برای توسعه مسئولانه سیستم های هوش مصنوعی.
  • ارتقا الگوهای پایه چندزبانه، چندوجهی و علمی توانمند و باز را برای رسیدگی به چالش هایی مانند آب و هوا، آموزش و غیره.
  • کمک به توسعه یک اکوسیستم شتاب دهنده سخت افزاری هوش مصنوعی با «تقویت مشارکت ها و پذیرش فناوری نرم افزار توانمند ضروری»
  • حمایت از تلاش‌های پژوهشی معلمان و دانش آموزان برای مشارکت در پروژه های مدل و ابزار هوش مصنوعی.
  • آموزش به مردم در مورد مزایا، خطرات، راه حل ها و مقررات مربوط به استفاده از هوش مصنوعی
  • توسعه ابتکارات و میزبانی رویدادها که نشان می دهد اعضا چگونه از هوش مصنوعی به طور مسئولانه و سودمند استفاده می کنند.

آرویند کریشنا، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل IBM گفت: «پیشرفتی که ما همچنان در هوش مصنوعی شاهد هستیم، گواهی بر نوآوری و همکاری باز در میان جوامعی از سازندگان، دانشمندان، دانشگاهیان و رهبران تجاری است. این یک لحظه مهم در تعریف آینده هوش مصنوعی است.»

نیک کلگ، رئیس امور جهانی متا، با اشاره به هدف این اتحادیه گفت: «اتحادیه هوش مصنوعی پژوهشگران، توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها را گرد هم می‌آورد تا ابزارها و دانش خود را به اشتراک بگذارند و به پیشرفت همگانی کمک کنند، صرف نظر از اینکه مدل‌ها به طور عمومی به اشتراک گذاشته شوند یا خیر.» وی افزود: «ما مشتاقانه منتظر همکاری با شرکا برای پیشبرد فناوری‌های پیشرفته در هوش مصنوعی و کمک به همه افراد برای ساخت و ساز مسئولانه هستیم.»