رییس فدراسیون:ورزشکاران پهلوانی و زورخانه‌ای در سامانه کشوری ثبت‌نام کنند

رییس فدراسیون:ورزشکاران پهلوانی و زورخانه‌ای در سامانه کشوری ثبت‌نام کنند

رییس فدراسیون ورزش‌ زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: ورزشکاران این رشته در تمامی رده‌های سنی در اولین فرصت در سامانه کشوری ثبت‌نام کنند.

 ” مهرعلی باران چشمه ” روز چهارشنبه در مجمع انتخاباتی هیات ورزش‌ زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی یزد افزود: مشخص شدن آمار ورزشکاران باستانی در سطح کشور یک ضرورت است و نقش مهمی در برنامه ریزی و اقدامات مناسب دیگر دارد.

وی با قدردانی از ورزشکاران و مسئولان ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در کشور ادامه داد: برای هر تصمیمی در وحله اول به آمار دقیق ورزشکاران و جامعه هدف نیاز داریم بنابراین باید همه فعالان این رشته ملی و اسلامی نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام کنند.

همچنین “زهیر حاجی حسینی” مدیرکل ورزش و جوانان یزد به اهمیت توجه به ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در استان اشاره و از اقدامات انجام گرفته در سال‌های گذشته قدردانی و توسعه آن را به خصوص در بین دانش آموزان یک ضرورت و موضوع اصلی ذکر کرد.

در این مجمع همچنین سرهنگ ” عباس جوکار ” تنها کاندیدای ریاست هیات ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی استان پس از رای گیری با ورقه و به صورت مخفی با کسب ۱۹ رای از ۱۹ آراء ماخوذه به عنوان رییس جدید این هیات انتخاب شد.

همچنین با انجام رای گیری “محمد جعفرپور” به عنوان نایب رئیس ، “سید مرتضی ابوالبقایی” ، “محمدعلی کشمیرشکن” و “محمد هاشم روغنی” به عنوان عضو هیات رئیسه، “محمدباقر فقیه “خزانه دار و “علیرضا محمدی ” بازرس هیات انتخاب شدند.

وزرش زورخانه‌ای در ایران قدمتی سه هزار ساله دارد و با توجه به زورخانه خیابان قیام یزد، سابقه این ورزش در این استان به بیش از ۷۰۰ سال می‌رسد، یزد در زمینه ورزشی باستانی بعد از استان‌های کردستان و خراسان رضوی در مکان سوم کشور قرار دارد.

در تاریخ معاصر استان یزد در رشته ورزش باستانی و پهلوانی نام مشاهیری مانند «پهلوان بزرگ یزدی»، «پهلوان ابراهیم حلاج» و «پهلوان محمد عبدل معروف به پهلوان کوچک» ثبت شده که نشان از قدمت ورزش پهلوانی زورخانه ای در یزد دارد.

این ورزش مجموعه ای از حرکت‌های ورزشی با اسباب و بی‌اسباب، آداب و رسوم مربوط به آنهاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته است و شامل میل گرفتن، پا زدن، سنگ گرفتن، چرخ زدن، میل بازی و شیرین کاری بین پاست.

در یزد از کودک پنج ساله تا پیرمرد ۸۵ ساله در این رشته فعالیت دارند و ۷۰ درصد فعالان ورزش‌های پهلوانی استان یزد را جوانان تشکیل می‌دهند.

هم‌اکنون ۱۱۰ زورخانه در سطح استان یزد وجود دارد که از این تعداد ۲۸ باب آن در شهرستان یزد و بقیه در ۱۱ شهرستان دیگر است و پنج زورخانه نیز با کمک مردم و خیران در یزد، تفت و ابرکوه در دست ساخت است.

استان یزد ۵۰ هیات ورزشی و افزون بر ۶۲ هزار بیمه شده زیرپوشش در رشته‌های مختلف دارد و جمعیت استان یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر است.