امام جمعه یزد:

زیرساخت های لازم جهت حفظ نخبگان ملی فراهم شود

آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با رئیس بنیاد نخبگان کشور و مدیران و کارکنان بنیاد نخبگان استان یزد با اشاره به لزوم ایجاد تغییرات در نظام آموزشی کشور، اظهار کرد: کودکان این سرزمین نیاز دارند که از ابتدای شروع دوره آموزشی خود، اصول مهم و بنیادی ای همچون تشخیص خوب از بد، پرورش قدرت تصمیم گیری، تفکر و تدین را یاد بگیرند.
وی افزود: در سیستم آموزشی کشور، فقدان و عدم وجود برخی از مسائل بنیادی به شدت به چشم می خورد و نیاز است که تغییر و تحولات اساسی ای در این زمینه صورت گیرد تا آموزش کودکان در بدو ورود به دوره تحصیلی به درستی صورت بگیرد.
امام جمعه یزد استحکام هویتی و شخصیتی را اساسی ترین و مهمترین فاکتور وجودی هر شخص دانست و تصریح کرد: نظام آموزشی کشور باید به گونه ای باشد تا هویت و شخصیت فرزندان کشور را به درستی و بر اساس فرهنگی ایرانی – اسلامی استحکام ببخشد و کودکان این سرزمین بدانند که هویت هر فرد، معرف آن شخص است و باید نسبت به پرورش هویتی خود با جدیت عمل کرده و از الگوپذیری نادرست از برخی از شخصیت های ساخته شده اجتنناب کنند.
ناصری عنوان کرد: آموزش و پرورش باید به گونه ای عمل کند که قوه تحلیل و تفکر را پرورش دهد و دانش آموز را پرسش گر تربیت کند، زیرا شخص جویای علم در نهایت می تواند به تولید علم و انجام پژوهش های فاخر کمک کند.
وی افزود: استان یزد، استانی نخبه پرور است و باید از این نوابغ و نخبه ها در راستای پیشرفت علمی و فناوری استان و کشور بهره گرفت و زمینه های لازم برای حفظ نوابغ و نخبگان استان در کشور را باید فراهم نمود.
امام جمعه یزد راهکار حفظ و پرورش نوابغ را در تشکیل گروه های مرتبط با این امر در دانشگاه ها دانست و گفت: با تشکیل گروه های نیرو یاب، نیرو نگه دار و فعال در مدارس و دانشگاه ها می توان نوابغ و نخبه های کشور را تشخیص و پرورش داد.
ناصری بیان کرد: کارخانه ها و شرکت های دانش بنیان با به کارگیری نخبه ها و نوابغ کشور، در راستای حفظ نخبگان و پیشبرد اهداف علمی – پژوهشی این مرز و بوم می توانند بسیار موثر عمل کنند.