شهر تاریخی یزد نیاز به عنایت ویژه دارد و نباید بافت تاریخی آن تخریب شود

شهر تاریخی یزد نیاز به عنایت ویژه دارد و نباید بافت تاریخی آن تخریب شود

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس در دیدار با رئیس جمهور با بیان این که سوء مدیریت معادن برای مردم استان یزد ضرر داشته است، گفت: یک معدن برای انتقال آب به یزد اختصاص دهید.

 محمد صالح جوکار عصر امروز در جریان دیدار با رئیس جمهور با اشاره به سیل ابتدای سال در استان یزد، اظهار کرد: سه ماه پیش سیل به یزد خسارت‌های زیادی وارد آورد و پس از آن برآورد خسارت صورت گرفت و به تهران و سازمان برنامه و بودجه اعلام شد ولی تا الان یک ریال هم تخصیص داده نشده است.

وی با بیان این‌که الان سیل دوم را در استان یزد شاهد بودیم، افزود: سیل اول دو هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرد و سیل دوم شش هزار میلیارد تومان بوده و بافت تاریخی در معرض تهدید خطر قرار گرفت و هیچ پولی برای آن در نظر گرفته نشده است.

نماینده مردم شریف یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که وزیر میراث فرهنگی اکیپی را به یزد اعزام کرد، چه فایده‌ای داشته است، گفت: گوش کردن به درددل های مردم خوب است ولی شهر تاریخی یزد نیاز به عنایت ویژه بوده و نباید بافت تاریخی آن تخریب شود.

جوکار تصریح کرد: بحث آبخیزداری و مدیریت بحران و ماده ۱۶ و ۱۷ قانون که اصلا رعایت نمی‌شود و در اینجا از شما انتظار داریم که یک درصد از ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه که یک درصد فروش معادن و صنایع معدنی استان یزد را در هیات دولت مصوب کنید تا به خود استان یزد داده شود با این کار ما اصلا نیازی به پول مرکز یا برنامه و بودجه نداریم.

وی با اشاره به این‌که معادن پایه و اساس توسعه استان یزد را شکل می دهد، اذعان داشت: معادن غیر از زخم بر دل طبیعت چیز دیگری بر جای نگذاشته اند و مردم با مشکلات زیادی مواجه شده اند اما سود آن به شرکت های خصولتی می رسد. شما در سفری که به استان یزد داشتید، تاکید کردید که مشکل اساسی مردم استان یزد آب است و رهبر معظم انقلاب هم نسبت به آن تاکید داشتند، از جنابعالی خواهش دارم که یک یا دو معدن را در اختیار یکی از شرکت های معدنی قرار دهید و از محل آن ،انتقال آب به استان یزد انجام شود. اینکه برای خط انتقال آب در سال ۱۴۰۱، ۹ میلیارد در نظر گرفته شده، واقعا خنده دار است.

عضو کمیسیون معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به حقوق دولتی معادن، تأکید کرد: بر اساس قانون در ماده ۶ قانون معادن ۱۵ درصد و برابر ماده ۲۵، ۱۲ درصد حقوق به استان یزد می رسد که از منابع طبیعی بوده و برای رسیدگی به امورات مردم منطقه است. در سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان به حساب خزانه واریز شد و ۱۳۴۴ میلیارد تومان بر اساس درصدهایی که در قانون ذکر شده باید به استان یزد بازمی گشت ولی متاسفانه تاکنون ۲۱ میلیارد تومان پرداخت شده است.

جوکار ادامه داد: از این مسئله باخبریم که دولت با مشکلات مالی مواجه است ولی پول خود استان را پرداخت کنند، ما نیازی به اعتبارات نداریم.

نماینده مردم شریف یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی در خصوص شورای عالی معادن، گفت: ۲۰درصد تخصیص به معادن از اختیارات خود استان یزد بوده و اخیرا متمرکز شده و در اختیار شورای عالی معادن گرفته که نیازمند توجه به این مسئله هستیم.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور خاطرنشان کرد: شهر یزد با ۶۵۰ هزار نفر جمعیت مشکل آب داریم و رینگ شهری که در سفر جنابعالی به یزد تاکید شد، هنوز اقدام آن چندانی نشده که باید اعتبارت لازم برای اجرای آن در نظر گرفته شود.

جوکار اظهار کرد: ۹۰۰ واحد صنعتی در حال ساخت و نیمه ساخت در استان یزد داریم و پیشرفت آنها بین ۲۰ درصد تا ۸۰درصد بوده که اگر اعتبار و تسهیلاتی اختصاص یابد که تکمیل شود، هم ایجاد اشتغال کرده و هم بحث تولید شاهد اقدامات بسیار خوبی خواهیم بود.

وی در پایان گفت: منطقه ویژه اقتصادی شهرستان اشکذر ۱۷ سال پیش تصویب شده و مصوبه مجلس را دارد ولی تا الان اقدامی نشده است. هر زمان هم پیگیری می کنیم، می گویند شورای عالی مناطق آزاد تشکیل نشده تا این کار به نتیجه برسد.