عزادارن یزدی در حسینیه امیرچقماق

عزادارن یزدی در حسینیه امیرچقماق

تجمع بزرگ عاشوراییان استان یزد روز جمعه و در هفتمین روز از ماه محرم‌الحرام با حضور خیل هیات های عزاداری در تکیه تاریخی و مذهبی امیر چقماق برگزار شد.

 در این اجتماع باشکوه ابتدا تعدادی از ذاکران و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در رثای شهیدای مظلوم دشت نینوا به عزاداری و سوگواری پرداختند.

در ادامه این مراسم تعدادی از اساتید حوزه و دانشگاه استان درخصوص اهمیت عزاداری حضرت امام حسین (ع) و فریضه امر به معروف و نهی از منکر به بیان مطالبی پرداختند.

همچنین در حاشیه این مراسم معنوی تعدادی از موکبان زیرپوشش آستان قدس رضوی و مردمی نسبت به جمع‌آوری کمک مردم ولایتمدار و مومن استان یزد به سیل‌زدگان اقدام شد.

مشابه این مراسم معنوی امروز در اکثر مناطق و شهرستان‌های استان با حضور هیات‌های مذهبی و تشکل‌های دینی همراه برنامه‌های مختلف فرهنگی و بصیرتی به نحو مناسب برگزار شد.

با توجه به اینکه شهر یزد در فهرست میراث‌ جهانی به ثبت رسیده و همچنین عنوان حسینیه ایران را دارد، همواره اجرای برنامه‌های مناسبت به خصوص محرم از اهمیت خاصی برخوردار است.

در  یزد به ظرفیت هر محله‌ در هر ۱۰۰ مترمربع  یک حسینیه وجود دارد، بنحوی که بیش از ۵۰۰ حسینیه در استان احداث شده و سال‌های سال است که همه آن را  حسینیه ایران می‌شناسند.

استان یزد یک هزار و ۵۰۰ هیات مذهبی دارد.