«فغدیر» ۱۰۶ تومان سود تقسیم کرد

«فغدیر» ۱۰۶ تومان سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان با نماد «فغدیر» در بازار بورس ایران، برای سال مالی منتهی به ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ با حضور ۹۷ درصد سهامداران در هتل ارم تهران برگزار شد. در این مجمع صورت‌های مالی شرکت به تصویب رسید و به ازای هر سهم ۱۰۶۰ ریال (۱۰۶ تومان) سود تقسیم شد.
شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان با نماد بورسی «فغدیر» در سال ۱۴۰۲ با عزم سهامداران و همت کارکنان و مدیران موفق شد، اهداف اقتصادی خود را محقق نماید و همچنین در راستای توسعه، گام‌های جدیدی بردارد تا مراحل رشد و ارتقای خود را عملی کند.
افزایش سرمایه شرکت
دکتر مرتضایی‌ در ادامه افزود: شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در سال ۱۳۸۴ با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیون تومان راه‌اندازی شده است. سپس در سال ۱۳۹۹ با افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سرمایه سال قبل، ۱۲۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه داده است. در سال ۱۴۰۲ با افزایش سرمایه ۲۵۰ درصدی در دو مرحله، سرمایه شرکت از ۱۲۰۰ میلیارد تومان به ۳۵۰۰ میلیارد تومان و از ۳۵۰۰ میلیارد تومان به ۴۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
عملکرد تولیدی شرکت «فغدیر»
مرتضایی در ادامه با اشاره به عملکرد تولید شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان (فغدیر) خاطرنشان کرد: تولید آهن اسفنجی شرکت در ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۲ به میزان ۷۸۱ هزار تن بوده که با کاهش ۲.۲ درصدی نسبت به سال قبل همراه شده است. میزان کاهش تولید مربوط به مردادماه بوده که به دلیل محدودیت‌های برق و نقص فنی و توقف ناشی از تعویض تجهیزات رخ داده است. همچنین در ماه‌های سرد به ویژه دی‌ماه نیز کاهش تولید به دلیل محدودیت تامین گاز طبیعی بوده است. البته زمان‌های توقف ناشی از محدودیت‌های برق و گاز در تابستان و زمستان ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل آن به ترتیب با افزایش ۱۰ روز و ۱۵ روز همراه بودند. البته برنامه‌ریزی درجهت هم‌زمانی توقفات ناشی از افزایش تکمیل فاز دوم افزایش ظرفیت با توقفات محدودیت‌های ناشی از تامین انرژی با هدف پیشگیری از افت تولید انجام گرفته است.
عملکرد مالی شرکت «فغدیر»
وی در ادامه به عملکرد مالی شرکت اشاره کرد و گفت: در سال گذشته شاهد افزایش ۴۴ درصدی درآمد عملیاتی شرکت بودیم که این میزان درآمد از ۶ هزار و ۷۱۶ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ به ۹ هزار و ۴۲ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. همچنین سود عملیاتی شرکت با افزایش ۳۸ درصدی مواجه بوده و از ۲ هزار و ۲۱۶ میلیارد تومان به ۳ هزار و ۵۳ میلیارد تومان رسیده است. سود خالص شرکت نیز با افزایش ۶۱ درصدی همراه بوده و از ۲ هزار و ۵۲۲ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ به ۴ هزار و ۶۲ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ افزایش یافته است.
مرور کلی بر عملکرد شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان «فغدیر»
مرتضایی در ادامه با مروری کلی بر عملکرد شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان عنوان کرد: تولید ۷۸۱ هزار تن آهن اسفنجی، اجرای طرح افزایش ظرفیت از یک میلیون تن به ۱.۲ میلیون تن، موفقیت در تامین و ترخیص تمامی تجهیزات خارجی و داخلی پروژه گندله‌سازی و تامین پرداخت هزینه‌های پروژه توسط شرکت، موفقیت در احداث تولید کارخانه کنسانتره، بهره‌برداری از مگامدول و پیشرفت قابل تحسین در فولادسازی و نورد پیوسته در سیرجان، مشارکت در افزایش سرمایه معدنی نوظهور شاهرود و مشارکت فعال در تامین مالی تمامی پروژه‌های شرکت در اردکان، بهاباد و سیرجان، مشارکت در سرمایه‌گذاری در اکتشاف و استخراج معدن ۵ درصد جزو مهم‌ترین عملکرد‌های شرکت محسوب می‌شود.
نگاه اجمالی بر برنامه‌های آینده شرکت «فغدیر»
وی همچنین نگاهی اجمالی بر برنامه‌های آینده شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان «فغدیر» داشت و عنوان کرد: شروع تولید تجاری و به ظرفیت رساندن مجتمع گندله‌سازی بهاباد، احداث و اجرای طرح پیک‌سایی در قالب پلنت LNG، احداث نیروگاه پراکنده برای گاز واحد احیای مستقیم با ظرفیت اسمی ۱۸.۸ مگاوات در اردکان، طرح توسعه فولاد و محصولات نهایی، بهره‌برداری و آغاز عملیات استخراج از معادن استخراج شده، توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان جهت اجرای پروژه‌های بهره‌وری و محیط‌زیستی، طراحی توسعه تولید فولاد و محصولات نهایی در زنجیره تولید و طرح توسعه تولید کاغذ سنگی جزو برنامه‌های آتی شرکت به‌شمار می‌روند.
مهم‌ترین دستاورد‌های شرکت در سال ۱۴۰۲
* تولید موفقیت‌آمیز با حداکثر ظرفیت در کارخانه احیای مستقیم اردکان با وجود محدودیت‌های تامین برق در تابستان و قطع گاز در زمستان،

* افزایش درآمد و تکمیل پروژه افزایش ظرفیت تولید به ۱.۲ میلیون تن در سال،
* اجرای موفقیت‌آمیز پروژه افزایش ظرفیت تولید با اتکا به توان فنی داخلی و ظرفیت شرکت
* ️انجام تعمیرات اساسی واحد احیای مستقیم تولید آهن اسفنجی در زمستان سال ۱۴۰۲ با تلاش در جهت کاهش توقفات اضطراری ناشی از قطع گاز
* موفقیت در تامین تمامی تجهیزات خارجی و داخلی و ترخیص کالای کارخانه گندله‌سازی بهاباد باظرفیت ۴ میلیون تن با پیشرفت ۹۷.۶ درصد و تامین مالی جهت پرداخت‌های مربوطه به منظور تسریع فرآیند تکمیل پروژه و راه‌اندازی و تولید آن
*️ احداث خط ریلی گندله در کارخانه تولید آهن اسفنجی اردکان
* ️تقلیل ایستگاه فشار گاز با ظرفیت ۱۵ هزار مترمکعب در ساعت
* ️سیستم انتقال برق با ظرفیت ۱۳۹ کیلوولت به ۶.۶ کیلوولت در مجتمع گندله‌سازی بهاباد
* سرمایه‌گذاری در راستای توسعه معادن و صنایع معدنی در بخش معادن فلزی با آغاز عملیات اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از مواد معدنی به ویژه سنگ آهن در محدوده معدنی۵C

* سرمایه‌گذاری در راستای تامین کنسانتره مجتمع گندله‌سازی بهاباد با مشارکت در احداث کارخانه کنسانتره‌سازی عصر نوین بهاباد با ظرفیت یک میلیون تن کنسانتره سنگ آهن در مجاورت کارخانه کنسانتره‌سازی بهاباد که به تازگی وارد مرحله آزمایشی شده است.
* تولید مطلوب در شرکت توسعه صنایع معدنی نوظهور کویر بافق
* ️آغاز پروژه‌های توسعه‌ای به منظور بهره‌وری بیشتر این شرکت
* تجهیز و راه‌اندازی خط تولید فولادی در فولاد شاهرود
* ️موفقیت در کارخانه نوظهور شاهرود، تولید کاغذ سنگی.