پیاده‌سازی طرح هوشمندسازی روستایی راهکار توسعه روستاهاست

پیاده‌سازی طرح هوشمندسازی روستایی راهکار توسعه روستاهاست

مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد در بازدید از روستای اله‌آباد زارچ استان یزد، پیاده‌سازی طرح هوشمندسازی روستایی و طرح توسعه کسب و کار خانگی را راهکار توسعه روستاها برشمردند.
مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد با هدف اجرای طرح پایلوت روستای هوشمند علاوه بر دیدار با دهیار و رئیس روستای اله‌آباد زارچ از این روستا بازدید کردند.

جاذبه‌های گردشگری روستای اله‌آباد زارچ به قدمت تاریخ نیاکان مانند کاروانسرای اله‌آباد، خانه مهرجمشیدی، اقامتگاه بوم‌گردی خانه رستم، دخمه و آتشکده زرتشتیان، در دل کویر خودنمایی می‌کند و عظمت خود را به همگان نشان می‌دهد تا حس غرور و ابهت را به ایرانیان و همشهریان خود ببخشد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد در این باره به خبرنگار آنا گفت: شناسایی و بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در استان یزد که سبب رونق عرصه‌های متعدد نظیر فرهنگی و اقتصادی می‌شود، از جمله اهداف و برنامه‌های در دست پیگیری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد است.

نوید نصیری‌زاده تأکید کرد: براین اساس، در نشست با دهیار و اعضای شورای روستای اله‌آباد زارچ ضمن تأکید بر ظرفیت‌های علمی، زیرساخت‌ها، امکانات دانشگاه و قابلیت‌های موجود در این روستا، سه طرح در زمینه‌های توجه به توسعه صنعت گردشگری به صورت اکادمیک و علمی، پیاده‌سازی طرح هوشمندسازی روستایی به‌عنوان نخستین پایلوت ملی و طرح توسعه کسب و کار خانگی با تمرکز بر حرفه دیرینه و سنتی بافندگی در منطقه برای پیگیری و‌اجرا پیشنهاد شد.

وی افزود: دستاورد‌های دانشگاه در زمینه صنعت رباتیک و رتبه‌های درخشانی که توسط استادان و دانش‌آموختگان این دانشگاه در عرصه‌های بین‌المللی کسب شده، نشان از توانایی‌های دانشگاه در زمینه هوشمندسازی و IOT است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، توانمندی دانشگاه را در عرصه اجرای پروژه‌های کلان آبیاری هوشمند و راه‌اندازی گلخانه مجهز به سامانه هیدروپونیک ـ آئروپونیک را از نمونه طرح‌های موفق اجرا شده این دانشگاه بیان کرد.

نصیری‌زاده با تأکید بر اینکه دانشکده نساجی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، دومین دانشکده نساجی مصوب کشور است، به اکوسیستم بسیار مناسب سرای نوآوری پوشاک این دانشگاه، اشاره و به توانمندی‌های اعضای هیئت علمی و دانشجویان رشته‌های نساجی، طراحی پارچه، لباس و رشته‌های گردشگری، معماری و مرمت بنا‌های باستانی این دانشگاه پرداخت.

مصطفی اشک دهیار روستای اله‌آباد هم ابراز امیدواری کرد که تداوم برگزاری چنین جلساتی و اجرایی شدن مصوبات ارتباط بین دانشگاه و جامعه را قوام بخشد.

علی فرقانیان رئیس شورای روستای اله‌آباد، دید روشن مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی یزد با مساعدت مسئولان استان یزد را در راستای فعالیت‌های ارزنده در زمینه‌های مطرح شده در تحول منطقه بسیار امیدوارکننده خواند.