گرده گیاهان،عامل اصلی آلرژی‌های فصلی است/ لزوم نظارت بر کشت گیاهان آلرژی‌زا در یزد

گرده گیاهان،عامل اصلی آلرژی‌های فصلی است/ لزوم نظارت بر کشت گیاهان آلرژی‌زا در یزد

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی با بیان اینکه درختان در فصل بهار، بیشترین میزان گرده‌افشانی را دارند و به نظر می‌رسد علت آلرژی‌های فصلی در بهار به دلیل گرده‌های درختان می باشد، از شهروندان خواست از درمان خودسرانه بیماری‌های آلرژیک خودداری کنند زیرا عوارض شدیدی به دنبال دارد.

دکتر “عباس خلیلی” روز سه شنبه در گفت و گو با آلرژی را پاسخهای غیرطبیعی و افزایش یافته سیستم ایمنی به برخی عوامل خارجی که اصطلاحا آلرژن مینامیم، تعریف کرد و گفت: آلرژن‌ها مولکولهایی هستند که اکثرا منشا زیستی یا بیولوژیک داشته و منشا آنها می‌تواند جانوری، گیاهی، قارچی یا عوامل دیگر باشد.

وی با بیان اینکه پاسخهای ایمونولوژیک تشدید یافته در ارگانهای مختلف، تظاهرات بالینی متفاوتی ایجاد میکنند، اضافه کرد: به عنوان مثال در مخاط بینی به صورت آلرژی بینی (نزله بهاره) یا رینیت آلرژیک مشاهده می شود که با علایم عطسه , آبریزش بینی ,گرفتگی بینی و خارش بینی بروز پیدا میکند و در پوست به صورت کهیر, آنژیوادم و اگزما و در سیستم تنفسی به صورت سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس و علایم آسم ظاهر می شود.

اصطلاحی به نام آلرژی بهاری نداریم/ درختان، علفها و بوته ها از شایع‌ترین آلرژن‌های استنشاقی در یزد

این فوق تخصص با بیان اینکه اصطلاحی به نام آلرژی بهاری نداریم، یادآور شد: آلرژی در تمام طول سال میتواند اتفاق بیفتد که این بستگی به نوع آلرژن دارد و احتمالا آنچه مدنظر خیلی از مردم است نزله بهاره یا رینیت آلرژیک می‌باشد که علایم آن به صورت آبریزش بینی، عطسه های مکرر و شدید و گاها مستاصل کننده، گرفتگی و خارش بینی و در موارد زیادی اشک ریزش و قرمزی و خارش چشم هم مشاهده می شود.

وی از دیگر علایم بیماری را تنفس دهانی به خصوص هنگام شب و خر خر شبانه ذکر کرد که این دسته از افراد در برخی موارد مستعد پولیپ بینی نیز هستند که همراه با کاهش حس بویایی و سایر علایم رینیت آلرژیک میباشد.

وی با بیان اینکه آلرژنهای استنشاقی، علت تقریبا تمامی موارد رینیت آلرژیک هستند و یکی از این آلرژنها گرده‌های گیاهان مختلف می‌باشد، تصریح کرد: درختان(trees) ، علفها (grasses)و بوته ها(weeds) از شایعترین آلرژنهای استنشاقی در استان یزد به حساب می آیند اما در فصل بهار چون درختان، بیشترین میزان گرده افشانی را دارند به نظر میرسد که علت آلرژیهای فصلی در بهار به دلیل گرده های درختان می باشد.

گاها دیده میشود که بیماران دست به دامن درمانهای غیرعلمی و خطرناکی میشوند که نه تنها باعث بهبود بیماران نمیشود بلکه عوارض شدیدی را به آنها تحمیل میکند

دکتر خلیلی ادامه داد: گاهی آلرژن‌ها در خانه هم وجود دارند که به آنها آلرژنهای indoor میگوییم در این موارد افراد چون در تمام طول سال با آنها در تماس هستند الگوی فصلی نداشته و فرد به صورت مداوم علامت‌دار است.

وی اضافه کرد: در فصل بهار از آنجایی که بیشتر درختان، گرده افشانی می‌کنند آلرژی ناشی از آنها هم بیشتر دیده میشود اما این حالت صد در صد نیست؛ درختان آلرژی‌زا متعدد و متنوع هستند؛ ژنتیک و محیط تعیین کننده این است که فرد به چه آلرژی حساسیت نشان خواهد داد؛ در برخی اقلیم‌های جغرافیایی پوشش گیاهی خاصی وجود که حساسیت نسبت به انها را بیشتر در بین افراد میتوانیم ببینیم.

خارشتر و درخت زبان گنجشک از عوامل آلرژی‌ زا در یزد/ درمان خودسرانه، ممنوع

این فوق تخصص اظهار داشت: به عنوان مثال در مناطق خشک و بیابانی مثل یزد براساس تجربه و تستهای آلرژی که انجام میدهیم بوته هایی مثل خار شتر و درخت زبان گنجشک که در سطح شهر کاشت میشوند عوامل شایعتری هستند اما هیچ مطالعه دقیق و کاملی هنوز در سطح استان و کشور صورت نگرفته که به تفکیک، شیوع آلرژی ناشی از این عوامل را مشخص کند.

وی گفت: درمان بیماریهای آلرژیک حتما باید تحت نظر فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی صورت گیرد؛ واقعیت این است که درمانهای دارویی که گاها توسط افراد به صورت خودسرانه صورت میگیرد بسیار خطرناک و همراه با عوارض جبران ناپذیری خواهد بود.

وی افزود: به دلیل ماهیت مزمن بودن بیماریهای آلرژیک و علایم ناتوان کننده آن، کیفیت زندگی افراد تحت تاثیر قرار میگیرد؛ گاها دیده میشود که بیماران دست به دامن درمانهای غیرعلمی و خطرناکی میشوند که نه تنها باعث بهبود بیماران نمیشود بلکه عوارض
شدیدی را به آنها تحمیل میکند.

درختان(trees) ، علفها (grasses)و بوته ها(weeds) از شایعترین آلرژنهای استنشاقی در استان یزد به حساب می آیند اما در فصل بهار چون درختان، بیشترین میزان گرده افشانی را دارند به نظر میرسد که علت آلرژیهای فصلی در بهار به دلیل گرده های درختان می باشد

روشهای کاهش آلرژن‌ در خانه/ لزوم نظارت بر کشت گیاهان آلرژی‌زا

دکتر خلیلی در ادامه به روشهای کاهش میزان برخی از آلرژن‌ها در خانه اشاره کرد و گفت: نگهداری حیوانات خانگی مثل سگ و گربه و… بهبود علایم آلرژیک را یا غیرممکن یا کنترل آنها را بسیار سخت خواهد کرد؛ بنابراین حذف این عوامل میتواند کمک کننده باشد اما در مورد آلرژنهای (outdoor) مثل گرده های گیاهی، بهترین روش، مداخلات دارویی و ایمونوتراپی زیر نظر فوق تخصص مربوطه
است.

به گفته وی کنترل عوامل آلرژی زا یک پروسه‌ای است که باید ارگانها و سازمانهای متعددی در سطح شهر و استان با همکاری هم انجام دهند که نظارت بر کشت گیاهان آلرژی زا یکی از این موارد است.

وی با بیان اینکه آلرژی در هر سنی میتواند بروز یابد، تصریح کرد: معمولا باید یکی دو فصل از عمر شیرخواران بگذارد تا علایم رینیت آلرژیک و آسم در فرد بوجود بیاید اما در برخی شیرخواران به دلایل متعددی بیماریهای آلرژیک میتوانند زودتر تظاهر یابند.

وی افزود: میزان شیوع بیماریهای آلرژیک در سطح دنیا رو به افزایش است و استان ما هم از این قضیه مستثنا نیست و لذا در این استان هم شیوع رو به افزایشی دارد؛ میزان دقیق شیوع بیماریهای آلرژیک به تفکیک گروههای سنی در استان مشخص نشده است اما انچه که مسلم است بسیاری از افراد جامعه از این بیماریها رنج میبرند.